Kiti pranešimo būdai:
Asmenys, pageidaujantys tiesiogiai kreiptis į STT pareigūnus, priimami:
Atkreipiame dėmesį, kad už šmeižtą ar melagingą kito asmens kaltinimą nusikaltimo padarymu yra numatyta baudžiamoji atsakomybė.
Globos namuose nebuvo nustatyta korupcijos atvejų.
Teisės aktai
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Antikorupcinio elgesio kodeksas
Pavyzdiniai galimos korupcinio pobūdžio rizikos atvejai ir darbuotojų veiksmai su jais susidūrus
Jasiuliškių socialinės globos namų pareigybių, į kurias skiriant yra kreipiamasi į STT, sąrašas
Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymas (nuoroda)
Lietuvos Respublikos viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas (nuoroda)
Globos namų darbuotojų Etikos komisijos pirmininkas Algirdas Gimžauskas
tel. +370 340 44884, +370 685 46919
el.p. [email protected]
Antikorupcinis švietimas
Gerbiamieji mūsų Globos namų gyventojai ir jų artimieji,
labai prašome jūsų prisijungti prie valstybinės iniciatyvos, skatinančios skaidrų ir geranorišką darbuotojų bendravimą su gyventojais ir jų artimaisiais – be kyšių. Todėl siūlome, padėkokite už suteiktas paslaugas mūsų darbuotojams ne pinigais ar kitokiomis dovanomis, o paprastu žodžiu „ačiū“ bei šypsena.
Jeigu Jūs manote, kad Globos namuose susidūrėte su korupcinio pobūdžio veikla, esate provokuojamas atlikti korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką, Jūs galite kreiptis aukščiau nurodytais kontaktais.
Jums gali būti pasiūloma parašyti pareiškimą ir jį pateikti čia nurodytam įgaliotam asmeniui. Taip pat galite kreiptis į kitas šiame tinklapyje nurodytas valstybės institucijas.
Kas yra korupcija ir kokia atsakomybė gresia už kyšio davimą ar ėmimą?
Korupcija yra elgesio forma, kuri priklauso nuo etikos, moralės, tradicijų, teisės ir visuomenės išsivystymo lygio. Turbūt tiksliausia būtų pasakyti, kad korupcija yra asmens naudojimasis savo padėtimi, siekiant neteisėtos naudos. Ryškiausiai paplitusi korupcijos forma yra kyšininkavimas. Kyšis – tai neteisėta turtinė nauda, gauta už tam tikrą elgesį. Kyšininkavimas – tiesioginis ar netiesioginis savo ar kitų naudai:
Kyšio priėmimas – neteisėtai gaunamos naudos užvaldymas ir pasisavinimas. Paprastai jis turi materialias (pinigai, vertybės, daiktai, tauriųjų metalų dirbiniai ir kt.) formas, rečiau – nematerialias: pelningi įgaliojimai, pažintys, ryšiai ir kt. Susitarimas iš esmės reiškia tą patį pažadą, t.y. bet kokia forma išreikštą sutikimą patenkinti kyšio davėjo interesus ir priimti už tai atlygį. Provokavimas – netiesioginis kito asmens skatinimas duoti kyšį. Reikalavimas duoti kyšį – užmaskuotu ar atviru būdu informavimas, kad asmens interesai bus patenkinti, tik atsilyginus.
Visi kyšininkavimo būdai, kaip ir kyšio davimas, yra netoleruotini ir užtraukia baudžiamąją atsakomybę, nes nusikalstamą veiką daro abi pusės. Kyšio davėjas už papirkimą nuo baudžiamosios atsakomybės atleidžiamas tik tuo atveju, jei kyšio iš jo buvo reikalaujama, provokuojama jį duoti ir jis įstatymo numatytomis sąlygomis apie tai pranešė teisėsaugos institucijoms arba kyšį davė su teisėsaugos organų žinia. Kyšio dydis veikos kvalifikavimui įtakos neturi, bet kokiu atveju tai traktuojama kaip veika, numatyta Baudžiamojo kodekso 225 str. (kyšininkavimas) ir papirkimas (LR BK 227 str.: pasiūlymas, pažadas, susitarimas arba kyšio davimas). Svarbu ir tai, kad ir kyšininkavimas, ir papirkimas yra baigtas nusikaltimas ne nuo kyšio priėmimo – perdavimo, o jau nuo susitarimo ar pažadėjimo momento.
Kyšis ir dovana
Kyšis duodamas ne šiaip sau, o už tam tikrą elgesį, siekiant, kad kyšio ėmėjas atliktų neteisėtus veiksmus arba neatliktų jam priklausančių teisėtų veiksmų, o atlikdamas teisėtus – suteiktų pirmumo teisę. Kyšiu siekiama asmeninės naudos, veikiant neteisėtai, o dovana – daikto, pinigų ar paslaugų įteikimas, negaunant už tai jokio atlygio. Klaidinga nuomonė, kad naudos gavimas prieš veiksmo atlikimą yra kyšis, o po jo – dovana. Dovana paprastai įteikiama tam tikra proga, nesant suinteresuotumo papirkti, atsilyginti ar gauti naudos, ja siekiama sukelti teigiamų emocijų. Vertėtų žinoti, kad Baudžiamasis kodeksas dovanos sampratos neišskiria, pvz., jei darbuotojui perduodamas brangaus gėrimo butelis, pinigai, brangus rašiklis ar pan. už tai, kad jis kažką padarė (padarys) dovanotojo naudai, tai kad ir kaip mes manytume, Baudžiamojo kodekso prasme tokia veika traktuojama vienareikšmiškai – kyšis.
Mieli gyventojai, jų artimieji, bei visi suinteresuoti asmenys, atkreipiame Jūsų dėmesį, kad bet kokio kyšio davimas, o iš darbuotojo pusės ėmimas yra nusikaltimas, o už tai gręsia baudžiamoji atsakomybė. Neverskite darbuotojų patirti nepatogumų primygtinai siūlydami atsidėkoti už paslaugas dovanomis ar pinigais. Už mūsų darbą pirmiausia prašytume – pagarbos, nuoširdaus ačiū, gero žodžio ir pažado rūpintis savo artimaisiais.
Taigi bendromis jėgomis veikime korupcijos panaikinimo labui ir atsidėkojimui rinkimės tik legalius būdus, o susidūrę su korupcijos forma – nelikite abejingi.
Atsakomybė už korupcinio pobūdžio veikas
_
Korupcijos prevencijos programa, veiksmų planai ir įgyvendinimo ataskaitos
Korupcijos prevencijos veiksmų plano įgyvendinimo ataskaita už 2023 m.
Korupcijos prevencijos veiksmų plano įgyvendinimo ataskaita
2022-20224 m. korupcijos prevencijos veiksmų planas
2018-2020 m. korupcijos prevencijos programa
Korupcijos priemonių planas 2018-2020 m.
Korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo tvarkos aprašas
-
Korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas
Korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas 2022 m.
Korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas 2023 m.